Betlejemskie Światełko Pokoju

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju po raz 25. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

W III Niedzielę Adwentu, 13 grudnia 2015 r. do Kielc przybyło Betlejemskie Światło Pokoju. W kościele św. Wojciecha odebrał je z rąk harcerzy bp Marian Florczyk. Tym pięknym gestem rozpoczęła się jego wędrówka, która potrwa do 24 grudnia.

Harcerze i zuchy z Zespołu Szkół w Pierzchnicy również brali udział w tych uroczystościach. Następnie Betlejemskie Światło Pokoju przekazali dyrekcji Zespołu Szkół i wójtowi gminy Pierzchnica. W ostatnią niedzielę Adwentu,  20 grudnia 2015 r., podczas mszy św. o godz. 10.00, światełko uroczyście zostanie przekazane parafianom.

Hasło BŚP w 2015 roku –  „Zauważ człowieka”. XXI wiek to czas globalizacji i licznych osiągnięć techniki.  Owocem ich jest coraz szybsze i nie zawsze łatwiejsze życie codzienne. W tych warunkach o wiele łatwiej zgubić drogę, którą każdy człowiek podąża w rodzinie czy społeczeństwie. Człowiek jest zmuszony prosić o pomoc drugiego człowieka. Nie przychodzi mu to łatwo. Trudno zwrócić się do kogoś z prośbą o dobre słowo, o poradę, życzliwe wysłuchanie i zainteresowanie się naszymi sprawami. Wielu ludzi samotnych, starszych, a często i chorych czeka na to, aby ktoś się nimi zainteresował i pomógł. Trzeba wielkiej wrażliwości, aby ich dostrzec w tłumie. Czekają na człowieka, który ich zrozumie, nie zlekceważy i chętnie pomoże. Są również i tacy, którzy nie chcą ujawnić swoich potrzeb, nieraz bardzo ważnych i pilnych. Ukrywają je. Czasami może to płynąć z ambicji, często z nieśmiałości. A może delikatność nakazuje im ukrywanie swoich potrzeb? Takich ludzi niełatwo dostrzec. Trzeba ich po prostu szukać.

Harcerze i zuchy, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju, pragną uwrażliwić społeczeństwo na wszystkie potrzeby współczesnego człowieka. Betlejemski Ogień niech umacnia braterstwo i współpracę dla dobra człowieka. Niech obudzi i pogłębi we wszystkich wrażliwość na cudze potrzeby.

Harcerze i Zuchy z Pierzchnicy