Byliśmy na „Zemście”

Dnia 07.11.2019 r. klasy siódme i ósme pod opieką wychowawczyń klas siódmych pań: Sylwii Bochenek, Edyty Wójcik – Nosol i pani polonistki Teresy Rokickiej pojechały na spektakl pt. „Zemsta”, który odbył się w Sali Kongresowej w kieleckim Exbudzie.

Byliśmy ciekawi kreacji wszystkich bohaterów, ale najbardziej intrygowały nas postaci Cześnika i Rejenta. Aktorzy wrocławskiego Narodowego Teatru Edukacji w bardzo sugestywny sposób zaprezentowali widzom spór o „dziurę w murze” , śmialiśmy się z wypowiedzi Cześnika, zwłaszcza podczas sceny pisania listu w imieniu Klary do Wacława. Nadużywane przez Macieja „mocium panie” i jego samego wprawiło we wściekłość i niestety Raptusiewicz musiał wymyślić inny sposób na zrealizowanie swojej zemsty na Rejencie, który podstępnie ukradł mu narzeczoną. Milczek zaś obłudnie zdawał się wszystko znosić ze stoickim spokojem, często przy tym powtarzając słowa: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”. Niewątpliwie humoru dodawała postać Józefa Papkina – tchórza i blagiera, który określał siebie jako „Lew Północy”. Scenografii, która przedstawiała zamek, dodatkowy nastrój dodawały kolorowe światła, zaś  oraz szlacheckie stroje aktorów, oddawały tamtejszy klimat. Przedstawienie było bardzo humorystyczne i interesujące. Przekonaliśmy się, że charaktery Polaków tak naprawdę niewiele się zmieniły od czasów Fredry.

Po zakończonym występie udaliśmy się do szkoły na dalsze lekcje, jednak, pod wpływem treści komedii i tego, co obejrzeliśmy na scenie, dobry humor nas nie opuszczał. Klasy siódme niedawno omawiały utwór, więc mogły porównać własne wyobrażenia o bohaterach z tym, co zobaczyli na scenie. Natomiast dla klas ósmych spektakl stanowił doskonałą okazję do  przypomnienia sobie przed egzaminem treści tej niezwykłej – jednej z najlepszych – Fredrowskiej komedii.

                                                       Ze sprawozdań uczniów kl. VII b