Dni Profilaktyki 2023

W maju 2023 r. w szkołach na terenie gminy Pierzchnica realizowany był projekt  „Narkotyki mamy w nosie”. W ramach tego projektu podjęto następujące działania:

Spektakle profilaktyczne: „Przesłuchanie”, „Niewinna gra” w przedstawieniach poruszone zostały takie zagadnienia, jak:

• kształtowanie postaw społecznych,
  • wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych osób,
  • radzenie sobie z negatywnymi  emocjami oraz zachowaniami agresywnymi,
  • zagrożenia  związane ze środkami psychoaktywnymi,
  • troska o własne bezpieczeństwo w relacjach opartych o kontakty w Sieci.

Spektakle obejrzeli uczniowie klas IV – VI. Realizatorem przedstawień był Teatr Profilaktyczny „Kurtyna” z Krakowa.

Program profilaktyczny „Żyj poza klatką” dla uczniów klas VII – VIII.

W czasie realizacji programu zastosowane zostały  takie formy przekazu jak: wykład + prezentacje Video, poruszające historie z życia wzięte, rozmowy z młodzieżą.   Wykorzystując naprzemiennie powyższe formy poruszone zostały następujące zagadnienia:

• jak powstaje i czym jest uzależnienie,
  • czy człowiek, który pije i ćpa krzywdzi tylko siebie (fakty i mity na temat dostępnych dziś używek),
  • jakie konsekwencje mogą nastąpić w wyniku sięgania po środki   psychoaktywne (niekontrolowane zachowania pod wpływem tych środków),
  • jaki styl   życia chroni przed powyższymi konsekwencjami.

Realizatorem programu profilaktycznego „Żyj poza klatką” był Leszek Korzeniecki – instruktor terapii uzależnień, autor wielu książek i programów profilaktycznych. Występował w programach radiowych Polskiego Radia i telewizyjnym programie „Ocaleni” emitowanym w TVP 1.

Projekt „Narkotyki mamy w nosie” realizowany był przez Społeczny Ruch Trzeźwości w Pierzchnicy we współpracy z dyrekcjami szkół.

T. Stolarczyk