DZIEŃ ZIEMI

„Ziemia jest wielkim, wspólnym domem

Dla roślin, zwierząt, ptaków i ludzi.

Zamiast ją niszczyć, zadbaj o nią.

Naprawdę warto się potrudzić!”

22 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Przesłaniem apelu było propagowanie postaw ekologicznych oraz przypomnienie, że stale musimy pamiętać o ochronie naszego naturalnego środowiska.
Uczniowie klas I – III na tle przestrzeni kosmicznej i rozłożystego drzewa  oblepionego motylami wystąpili  z przejmującym i wzruszającym przedstawieniem pt. ,,Smutna Ziemia”. Tym razem w spektakl zaangażowane były wszystkie dzieci z edukacji wczesnoszkolnej, które pod kierunkiem wychowawców: B. Miszczyk, M. Ksel, D. Kielesińskiej, A. Kułagowskiej, A. Figiel, R. Piątek i A. Makuch uczyły się ról, ćwiczyły piosenki, a w czasie prób uczyli się współdziałania w grupie i odpowiedzialności. Wszystkim podobały się wiersze i piosenki, ale chyba najbardziej wymowna była inscenizacja przedstawiająca „Ziemię”, która bardzo smutna uginała się pod ciężarem odpadów stworzonych przez człowieka. Skarżyła się na ludzi, że o nią nie dbają, źle ją traktują, zaśmiecają odpadami, z którymi sama  nie poradzi sobie. Na jej twarzy wyraźnie było widać przygnębienie. Na szczęście pojawiły się dobre wróżki, które  poprosiły dzieci o pomoc w uwolnieniu Ziemi od śmieci. Dzieci z dużym zaangażowaniem zbierały i odpinały śmieci z Ziemi.
Było to bardzo wzruszające przedstawienie nie tylko ze względu na treść ale na fakt zaangażowania najmłodszych uczniów: klas pierwszych, drugich i trzecich. Dzieci pokazały, że mają  świadomość, że w tejże grupie pełnią bardzo ważną rolę, że to między innymi od  każdego z nich zależy sukces pracy całego zespołu. W skupieniu słuchali swoich kolegów, pamiętali kiedy trzeba wstać, pięknie recytowali i śpiewali.
Na zakończenie apelu pani dyrektor  Bożena Petrus gratulowała najmłodszym wspaniałego występu i podziękowała wychowawcom  za przygotowanie pięknego spektaklu.

Barbara Miszczyk