IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Już po raz trzeci nasi uczniowie przystąpili do akcji, podczas której sprawdzana była znajomość tabliczki mnożenia. Odbyło się wiele egzaminów ustnych i pisemnych, zarówno w szkole, jak również na terenie Pierzchnicy.

4 października rankiem Patrole Egzaminacyjne wyruszyły do ważnych miejsc w naszej gminie, aby sprawdzić jak w dobie komputerów i kalkulatorów radzimy sobie z tabliczką mnożenia. Okazało się, że jest dobrze. Niewielkie błędy jakie pojawiały się w obliczeniach usprawiedliwiamy stresem i brakiem powtórzenia, bo przecież nikt nie ogłaszał, że uczniowie naszej szkoły będą sprawdzać, jak dorośli znają (pamiętają) tabliczkę mnożenia.

W szkole odbyły się egzaminy ustne i pisemne oraz gra „Piłkarz Matematyk”.

Podczas przerw śródlekcyjnych Komisje Egzaminacyjne sprawdzały znajomość „tabliczkowej wiedzy”. Wielu uczniów wzięło udział w tej konkurencji. Wśród ochotników klas 4 – 6 w znajomości tabliczki królował uczeń klasy Va – Mikołaj Majczak.

W klasie IVa odbył się egzamin pisemny i tu mistrzem, a właściwe mistrzynią w tej dziedzinie została Maja Kwaśniewska. Pisemny egzamin odbył się również w klasie Va. Tutaj stuprocentową znajomością wykazała się trójka uczniów: Szymon Garlicki, Amelia Paszkowska i Mikołaj Majczak.

W ustnym konkursie tabliczkowej wiedzy wzięła udział cała klasa V b. Każdy uczeń losowo wybierał kartę z tabliczką mnożenia, z poszczególnych poziomów trudności, zaczynając od pytań łatwych, kończąc na trudnych. Mistrzem tabliczki mnożenia zostało dwoje uczniów (na wszystkie pytania odpowiedzieli bezbłędnie) – Magdalena Bandura i Kacper Żyła.

Kolejną grupą, która zmierzyła się z zadaniami akcji byli uczniowie Koła Matematycznego dla klas szóstych. Ci, mieli za zadanie rozwiązać Łamigłówki Matematyczne związane z tabliczką mnożenia. Nie było to łatwe zadanie. Mistrzem okazał się Dominik Dziedzic z klasy VI c.

Najwięcej frajdy było podczas sprawdzania tabliczkowej wiedzy w formie gry „PIŁKARZ MATEMATYK”. Grę przeprowadzono 14 – osobowej grupie dziewcząt z klas IV ab. Uczennice odpowiadały na pytania z tabliczki mnożenia. Następnie, jeżeli odpowiedziały poprawnie na pytanie, oddawały strzały na bramkę z odległości równych odpowiednio: 5m, 6m, 7m, 8m, 9m i 10m. Tytuł „PIŁKARZA MATEMATYKA” i pierwsze miejsce zdobyła Roksana Chmiel z klasy IV b.

Jednym zdaniem: Egzaminy ze znajomości tabliczki mnożenia potwierdziły, iż duża grupa uczniów (i dorosłych) radzi sobie z nią doskonale, jednak… są i tacy, którym sprawia ona trudności. Posłuchajcie więc słów piosenki:

„Dzieci drogie dzieci, świat się ciągle zmienia.

Uczmy się więc pilnie tabliczki mnożenia.

Co tam komputery, nikt mi nic nie powie.

Najważniejsze przecież, co mamy w głowie.”

Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy i już dziś zapraszamy wszystkich do przyszłorocznych zmagań. Mamy nadzieję, że w 10. edycji będzie jeszcze lepiej…

Koordynatorzy akcji

Poprzedni

Następny