„Ja też potrafię ratować”

Uczenie dzieci  udzielania pierwszej pomocy to jedno z zadań programu profilaktycznego i wychowawczego naszej szkoły. Szkolenie  uczniów klas młodszych na ten temat pod nazwą ,,Ja też potrafię ratować’’  przeprowadzone przez firmę Patigo odbyło się 29 listopada 2013r.

Wykwalifikowany  ratownik medyczny  w sposób prosty, ciekawy i wypełniony humorem, żartem i nauką  wprowadzał dzieci  w tajniki udzielania pierwszej pomocy. Utrwalał  numery telefonów alarmowych  oraz  prawidłowe wzywanie pomocy przez telefon.  Pokazał  podstawowe i najważniejsze czynności, które należy wykonać przy osobie poszkodowanej. Obserwując pokaz na chętnych koleżankach     i kolegach  dzieci  nauczyły się jak zatamować lecącą krew z nosa, jak unieruchomić złamaną rękę używając własnego ubrania, jak się zachować  i w jaką pozycje ułożyć osobę, która zasłabła.  Podczas ćwiczenia praktycznego na fantomie dzieci uczyły się  resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Podczas szkolenia widać było zainteresowanie uczniów tematyką udzielania pierwszej pomocy. Dzieci uważnie słuchały, obserwowały i bezbłędnie odpowiadały na zadawane pytania. Wykazały się znajomością telefonów alarmowych, wiedziały też ile należy wykonać wdechów ratowniczych  i  uciśnięć klatki piersiowej .

Barbara Miszczyk