Przedszkolaki eksperymentują w Energetycznym Centrum Nauki

W dniu 18.10. 2023 r. oddziały przedszkolne IV i V wybrały się na wycieczkę do Kieleckiego Parku Technologicznego, w którym mieści się Energetyczne Centrum Nauki.

Zwiedzając wystawę, która jest podzielona na trzy strefy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” dzieci przeżyły prawdziwą przygodę. Ekspozycja składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Przedszkolaki siłą własnych mięśni próbowały uruchomić kombajn górniczy, generowały silny wiatr, aby wywołać sztorm, a nawet tankowały prawdziwy samochód. Zwieńczeniem wystawy był film na temat powstawania energii.

W drugiej części naszej wizyty odwiedziliśmy laboratorium „Generator Mocy”, gdzie mogliśmy zamienić się w chemików  i poeksperymentować. Stworzyliśmy własny wulkan, z którego buchnęła lawa i w czarodziejski sposób udało nam się nadmuchać balon bez użycia pompki i ust.

Czas spędzony w ECN szybko minął. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem. Zafascynowane światem nauki obmyślały w drodze powrotnej jakie doświadczenia przy użyciu sody, octu i barwnika wykonają w domu samodzielnie.

Izabella Müller – Idzik