„Przodkom winniśmy pamięć a ojczyźnie – miłość” obchody Narodowego Święta Niepodległości

Dnia 10 listopada bieżącego roku obchodziliśmy w naszej szkole święto z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pamięć o tym doniosłym wydarzeniu uczciliśmy uczestnictwem w uroczystym apelu. Uroczystość poprzedziło krótkie przemówienie wygłoszone przez pana dyrektora Piotra Makucha na temat doniosłości Święta Niepodległości, naszego w nim udziału, a tym samym właściwej postawie patriotycznej.

Pięknym i znaczącym akcentem rozpoczynającym tę patriotyczną akademię było odśpiewanie o godzinie 11.11 hymnu narodowego, w ten sposób włączyliśmy się po raz kolejny w akcję „Szkoła do hymnu”. Kolejno Pan dyrektor zaprosił wszystkich zgromadzonych w sali gimnastycznej do obejrzenia montażu poetycko – muzycznego, który został przygotowany przez panią Sylwię Bochenek, panią Mariolę Radomską przy współudziale pani Marzeny Wojtkowicz (oprawa muzyczna), pani Marzeny Domżał, pani Magdaleny Pawłowskiej (wykonanie dekoracji) oraz pana Pawła Ślusarczyka (przygotowanie nagłośnienia).

Następnie prowadzący akademię  kolejarze  – w owych rolach – uczeń klasy VIII b Tomasz Pawlik i uczennica klasy VII b – Kinga Nowak oprowadzili nas po czterech stacjach historii: niewola, powstania narodowe, I wojna światowa i wolność. Trzydziestopięciominutowe wystąpienie wychowanków wypełnione było informacjami historycznymi ilustrującymi drogę naszego kraju do wolności – przeplatanymi pięknymi wierszami oraz ozdobione patriotycznymi pieśniami. Nastrój bojowy wprowadziła pieśń „Warszawianka”, natomiast powagi i patosu dodał  utwór pt. „Rota” zaśpiewany przez chór.

Widzowie z uwagą  słuchali recytacji w wykonaniu uczniów klas VI-VIII m.in. takich wierszy jak: „Żeby Polska”, „Opowiedz nam Ojczyzno”, „Polska w niewoli”, „Hymn do miłości Ojczyzny”, „Moja piosnka”, „Modlitwa o Polskę”, „11 listopada”, „Alfabet”, „Modlitwa za Ojczyznę”. Teksty wygłosili następujący uczniowie: Julia Moryc, Zuzanna Litwin, Lena Sot, Julia Andrejas, Kaja Piróg, Bartosz Pasternak, Mikołaj Rożkiewicz, Szymon Basa, Karol Strojwąs, Aleksandra Woźniak, Julia Wrzoskiewicz, Kacper Pawlik, Kinga Korczak, Aleksandra Dudek. Z właściwą sobie gracją i powagą zaprezentowali się młodsi uczniowie: Amelia Szymańska, Gracjan Kwiecień  i Krystian Pasternak.

Na zakończenie akademii pan dyrektor podziękował występującym uczniom i nauczycielom, którzy przygotowali występ.

Społeczność szkolna zgromadzona w sali  obejrzała montaż słowno-muzyczny w skupieniu, zaś ich gromkie brawa świadczyły o tym,  że się on podobał.

                                                                                                    Sylwia Bochenek