Spotkania z górnikiem w SP

Barbórka to tradycyjne polskie święto górnicze przypadające na 4 grudnia, dzień św. Barbary, patronki trudnej pracy. Z tej okazji organizowane są koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze. Górnicze i śląskie zwyczaje przekazuje nam każdego roku pan Michał Stępień, emerytowany górnik, mieszkaniec naszej gminy. Odwiedza on naszą szkołę z multimedialną prezentacją dokumentującą pracę w kopalni oraz zwyczaje Święta Górnika. Dzięki niemu mamy okazję zobaczyć mundur galowy i inne akcesoria górnicze, możemy posłuchać opowieści o pracy w kopalni i o śląskich zwyczajach. Pan Michał wiele lat przepracował w kopalni, był również ratownikiem górniczym, jest zatem doskonałym fachowcem i znawcą tematu. Spotkania takie jak dzisiejsze mają ogromną wartość. Pozwalają poznać ciekawych ludzi wykonujących ciężką i bardzo pożyteczną pracę. Mamy okazję poznać zwyczaje, kulturę i codzienne życie Ślązaków nie tylko z książek czy podręczników, ale od osoby głęboko związanej z zawodem górniczym i regionem śląskim.

Tomasz Stolarczyk