Spotkanie autorskie Wiesława Drabika

W dniu 10 grudnia 2019 roku Biblioteka Publiczna w Pierzchnicy gościła Wiesława Drabika – autora ponad dwustu wierszowanych książek dla dzieci.

W spotkaniu  udział wzięli  uczniowie klas I – II ze Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy pod opieką wychowawców: p.A.Makuch, p.R.Piętek,
p. B. Miszczyk i A. Figiel.

Wiesław Drabik pisze i ilustruje książki dla dzieci. Z zawodu jest inżynierem chemikiem.  Swój talent pisarski odkrył dzięki córce, która wyrecytowała w szkole jego pierwszy wiersz „O wiośnie”. Utwór się spodobał i tak przygoda z pisaniem trwa do dzisiaj. Jego najbardziej znane książki to: „Bajka o  smoku i Kraku, i o tym jak powstał Kraków”, „Łakomczucha”, „Wiejski cyrk”, „Bocianek Janek”, „Nowy domek wiewiórki”, „Kocie łakocie”.
Część  bajek była prezentowana w telewizyjnym programie „Książki z górnej półki”. Wszystkie książki autora cechuje humor i zaskakująca puenta.

Pisarz z niesamowitą łatwością nawiązał kontakt z dziećmi. Opowiadał, jak powstaje książka, jak się ją ilustruje. Pokazywał różne rodzaje książek. Czytał fragmenty swoich utworów, wymyślał wesołe rymowanki, zadawał zagadki. Za prawidłowe  odpowiedzi nagradzał uczniów zakładkami, naklejkami, kalendarzami i książkami. Do zabawy  w odgadywanie „Jaka to bajka?” zaangażowały się wszystkie dzieci, które wykazały się bardzo dobrą ich znajomością. Zachęcał  też dzieci do nauki „W  szkole uczcie się wszystkiego, bo nie wiadomo, co kiedy będzie potrzebne”. Do czytania fragmentu książki zaprosił uczniów, których reprezentowała Izabela Bandura z klasy IIb.
Pięknie przeczytany fragment książki został zauważony przez pisarza, który pogratulował Izie opanowanej już umiejętności pięknego czytania.
Nagrodę książkową i kalendarz za aktywność i największą ilość zebranych naklejek otrzymała Emilia Borowiecka z klasy IIb.
Spotkanie upłynęło w przemiłej, radosnej atmosferze i z pewnością na długo zapadnie w pamięci dzieci i zachęci ich do sięgnięcia po książki autora.

                                                                                              B.Miszczyk