Witamy Panią Wiosnę

„Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi 
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty…” 

Uczniowie klasy IV i VIa nadejście Wiosny  uczcili wycieczką do Kielc. O godz. 8.00 wyruszyli na spotkanie z przygodą. Zaczęli od zwiedzania największego i najstarszego Muzeum Zabawek w Polsce, gdzie mogli obejrzeć m.in. lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków, kolejkę elektryczną. Mogli także dotykać niektórych eksponatów jak również pobawić się nimi.

W muzeum  zostali podzieleni na dwie grupy, aby wziąć udział w  nietypowej lekcji matematyki. Tematem lekcji  dla uczniów klasy IV była „Historia jednej gry”- gry znanej dzisiaj jako Super Farmer. Uczniowie dowiedzieli się, że gra została wymyślona przez wybitnego matematyka Karola Borsuka ponad 70 lat temu. W trakcie zajęć poznali zasady tej gry oraz rozegrali jedną grę w czteroosobowych grupach. Mieli przy tym niezły ubaw.

Uczniowie klasy VI wzięli udział w lekcji, której temat brzmiał „Jak dziadek i babcia uczyli się kreatywności”. Lekcja poświęcona była zagadkom logicznym znanym nawet od setek lat. Zarówno zajęcia w klasie IV jak i VI były realizacją podstawy programowej w zakresie edukacji matematycznej.

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Manufakturze Słodyczy, gdzie uczniowie poznali niezmieniony od wieków ręczny sposób tworzenia wyrobów z karmelu. Pod koniec zajęć każdy z nich uformował, z gorącego jeszcze karmelu, własny lizak i otrzymał dyplom Małego Karmelarza.

Końcowym etapem wyjazdu była wizyta w kinie na filmie „Bella i Sebastian 2”, który w niecodzienny sposób opowiada o sile przyjaźni.

Około godziny 17 wróciliśmy pod szkołę, gdzie uczniów oddaliśmy pod opiekuńcze skrzydła Rodziców.

G.Majewska-Kapusta