Wycieczka gimnazjalistów do Muzeum Historii Kielc

5 grudnia uczniowie klas trzecich gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Kielc. Opiekę na młodzieżą sprawowali wychowawcy klas trzecich p. S. Bochenek, p. A. Skuza, p G. Tajer oraz p. P. Makuch.

Celem wyjazdu była wizyta w Muzeum Historii Kielc oraz obejrzenie filmowej adaptacji książki Arkadego Fiedlera Dywizjon 303.

Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Historii Kielc, które ma swoją siedzibę na ulicy Św. Leonarda w Kielcach.

W muzeum uczniowie obejrzeli wystawę stałą „ Z dziejów Kielc” ekspozycja przekazuje wiedzę o mieście średniowiecznym, Kielcach należących do biskupów krakowskich (do końca XVIII w.), oraz stolicy regionu w XIX i XX stuleciu. Można tam zobaczyć makietę chaty średniowiecznych mieszkańców osady, księgę Rady Miejskiej z XVIII w., najstarszą pieczęć miejską, akcesoria Ochotniczej Straży Ogniowej, mundury oficerów stacjonujących w Kielcach pułków, stare malowidła przedstawiające widoki miasta, pamiątki z rodzinnych strychów i szuflad. Ta ciekawa ekspozycja uzupełniona jest archiwaliami, planami, starymi zdjęciami, które pozwalają zwiedzającym poznać atmosferę starego miasta, stanąć choćby na chwilę na „kocich łbach” ulicy Wesołej, zobaczyć ważne uroczystości patriotyczne, zmierzyć się z tragedią kieleckiego getta w czasie II wojny światowej. Uczniowie wzięli udział w warsztatach „ Reklama, reklama w muzeum od rana!” Podczas warsztatów uczniowie dyskutowali o aspektach reklamy mieli okazję zobaczyć jak wyglądały reklamy z przełomu XIX i XX wieku, przekonać się o tym jakie przedmioty, usługi i wydarzenia reklamowano w tamtym okresie. Uczniowie zobaczyli reklamy z Gazety Kieleckiej, szyldy sklepowe i ulotki reklamowe. Podczas warsztatów uczniowie analizowali dawne reklamy, poznając słownictwo z przełomu wieków.

Kolejnym punktem  wyjazdu było obejrzenie  filmu Dywizjon 303- Historia prawdziwa reżyserii Denisa Delić. Film ten to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.
W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, wiele scen filmu ukazuje czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział niezwykli polscy lotnicy podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

Film zrobił wrażenie na gimnazjalistach skoro długo dyskutowali jego treść z obecnym na wycieczce nauczycielem historii.

Samorządy klas trzecich