WYCIECZKA PRZYRODNICZO –  EDUKACYJNA  członków Szkolnego Koła LOP

W dniu 27.10.2023r. wybraliśmy się na wycieczkę przyrodniczo – edukacyjną . Trasa naszej wycieczki to : Pierzchnica – Bodzentyn – Św. Katarzyna – Ciekoty. W wyprawie towarzyszyły nam nasze opiekunki : p. M. Kula, p. D. Wacek oraz panie z Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Kielcach : p. B. Spychaj, p. A. Pietrzak oraz p. M. Pisarczyk.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie zabytkowej zagrody Cześnikiewiczów  (z 1809r.) w Bodzentynie. Tam też odbyły się zajęcia warsztatowe. Zwiedzając Bodzentyn poznaliśmy historię tego miasta , zobaczyliśmy Kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ( z 1440r.) oraz ruiny Zamku Biskupów Krakowskich. Na rozległym terenie w okolicy Zamku aktywnie szukaliśmy i rozwiązywaliśmy zadania i zagadki związane z dziejami Zamku.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była lekcja geologiczna w Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Św. Katarzynie. W szlifierni krzemienia pasiastego odbył się pokaz szlifowania kamieni szlachetnych i ozdobnych.

W Świętokrzyskim Parku Narodowym uczestniczyliśmy w warsztatach na temat form ochrony przyrody i rozpoznawania gatunków drzew .

Na zakończenie naszej wyprawy  odbyły się gry i zabawy oraz pieczenie kiełbasek na terenie wiklinowego placu zabaw w Ciekotach – Szklany Dom.

                                                                                                              Członkowie Szkolnego Koła LOP