Wyjazd klas szóstych do Kielc

25 października 2023r. uczniowie klas szóstych wraz z opiekunami wybrali się do kieleckiego kina, Radia Kielce i Centrum Edukacji Medialnej. Celem wycieczki było: kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, a także zapoznanie z historią oraz specyfiką mediów tradycyjnych i interaktywnych.

Z samego rana wychowankowie obejrzeli francuską produkcję dramatu pt. „Siła naszych marzeń”. Była to piękna opowieść o przyjaźni, o relacjach człowieka i zwierzęcia, a wreszcie o sile ducha i próbie spełniania własnych marzeń. Fabuła filmu została doskonale zarysowana. Główna bohaterka, Zoe dosłownie urodziła się i wychowała wśród koni. Wraz z rodzicami i bratem prowadziła szczęśliwe życie w stadninie koni wyścigowych. Marzyła o tym, by zostać dżokejką, tak jak jej ojciec. Kiedy pewnego dnia urodził się źrebak Tempest, dziewczynka i jej rodzice widzieli w nim championa. To miał być zwycięzca, którego sama miała dosiadać. Tymczasem pewnej burzowej nocy podczas nieobecności rodziców, ów koń w panice wywołanej grzmotami, zranił bohaterkę, przez co ta straciła władzę w nogach. Nie mogąc pogodzić się z losem, Zoe pogrążyła się w rozpaczy, pociągając za sobą całą rodzinę,  a w szczególności ojca, który mógł stracić wszystko, czyli stadninę. Na szczęście dzięki wsparciu rodziny oraz pomocy stajennego, Zoe dokonała czegoś niemożliwego i spełniła swoje największe marzenie.

Ponad stu minutowy film wyzwolił u większości uczniów pozytywne emocje. Młodych widzów poruszyła  historia Zoe. Postawa dziewczyny pokazała, że mimo niezwykle trudnych przeciwności losu należy zawalczyć o siebie i swoje marzenia.

Drugim punktem wycieczki było zwiedzenie siedziby Radia Kielce oraz Centrum Edukacji Medialnej. Wizyta rozpoczęła się od obejrzenia zabytkowych radioodbiorników. Potem uczniowie wraz z opiekunami udali się do pokoi redakcyjnych, studia radiowego. Dowiedzieli się jak montuje się nagranie, obejrzeli studio do nagrywania słuchowisk i koncertów, zobaczyli pracę redaktorów, monterów. Kolejno odbyły się zajęcia w Centrum Edukacji Medialnej, podczas których szóstoklasiści poznali krótką historię mediów, przekonali się, jak zmieniła się technika radiowa, posłuchali stacji radiowych z całego świata, rozwiązywali quizy. Największe wrażenie na odwiedzających zrobił tzw. green room, gdzie uczestnicy mogli sprawdzić się w roli prowadzących program informacyjno – sportowy czy też  prezenterek i prezenterów pogody. Ponadto dużą atrakcją było również stanowisko, na którym zaprezentowano możliwości nowoczesnych technologii wizualnych, np. wyświetlanie interaktywnych obrazów na ekranie z pary wodnej. Na końcu uwagę zwiedzających przykuło czerwone stanowisko, gdzie został wyświetlony film o potrzebie krytycznego spojrzenia na informacje.

Na zakończenie należy jednoznacznie stwierdzić, iż tego dnia wrażeń nam nie zabrakło!

                                                                                          Wychowawczynie klas szóstych