Andrzejki w przedszkolu

„Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

Andrzejki stały się już tradycją w Oddziałach Przedszkolnych w  Pierzchnicy. Także i w tym roku, 26 i 27 listopada, odbyły się zabawy andrzejkowe w grupach, które miały na celu rozbudzenie w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Wszystkie dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych zabawach i wróżbach., w których mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Zapanowała magiczna atmosfera. Dla dzieci wróżby andrzejkowe to ogromna niespodzianka . Nie zabrakło  ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki itp.  Czarom i wróżbom nie było końca Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.

Wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż w przedszkolu gościł radosny i wyjątkowy nastrój. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

I chociaż wróżba jest tylko zabawą i nie należy traktować jej poważnie, to nie jest wykluczone, że może się spełnić  Niezależnie, czy wróżby spełnią się, czy nie, warto było bawić się razem.

.                                                                                              Jadwiga Czechowska