Wielkie Dyktando Techniczne

Po raz drugi  – dnia 26 marca 2019r. – uczennice naszej szkoły wzięły udział w Wielkim Dyktandzie Technicznym organizowanym przez dyrektora i nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach pod patronatem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Z tekstem najeżonym skomplikowanym słownictwem związanym z branżą budowlaną mierzyło się ponad trzydziestu uczniów szkół z terenu nie tylko powiatu kieleckiego. Tego dnia dyktando pisały: Kinga Bryk – kl. VII b, Joanna Strąk – kl. III a, Julia Makuch –  kl. III b, Weronika Makuch  kl. – III b, Martyna Ścieżka – kl. III b, Julia Jamioł – kl. III c oraz  Agnieszka Racja – kl. III c. Zasadniczą ideą imprezy było krzewienie poprawnej polszczyzny, także w zakresie słownictwa fachowego oraz uświadamianie potrzeby dbałości o  kulturę języka. W tym roku tekst dyktanda opowiadał o remoncie budynku mieszkalnego, a jego tytuł brzmiał: „Remont nie taki straszny”. Uczniowie musieli wykazać się znajomością pisowni niektórych zwrotów z branży budowlanej, prawidłowo zapisać takie wyrazy jak: ościeżnica, adhezja, hebel, murłata, jętka, inhibitor korozji, więźba dachowa, czy dioda elektroluminescencyjna. W trakcie gdy panie polonistki sprawdzały dyktando, miałyśmy przyjemność zobaczyć montaż słowno – muzyczny pt. „Strasna zaba – czyli w świecie Gałczyńskiego” przygotowany przez Teatr Uczniowski „Zgoda” oraz obejrzeć szkołę. Tuż przed ogłoszeniem wyników głos zabrał profesor Janusz Detka, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, przypominając zebranym w sali gimnazjalistom i uczniom ostatnich klas szkoły podstawowej, iż język to jeden z podstawowych elementów naszej tożsamości narodowej i powinniśmy  o niego dbać – pisać poprawnie nawet wtedy, kiedy mówi się o elementach budowlanych, technologicznych.
Jury konkursowe przyznało trzy czołowe miejsce i trzy wyróżnienia. Było nam niezmiernie miło usłyszeć, iż jedną z osób wyróżnionych została uczennica naszej placówki – gimnazjalistka Agnieszka Rajca. Dziewczyny były zadowolone z uczestnictwa w owym zmaganiu językowym.

Sylwia Bochenek