Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

..Pytam, dlaczego Was wyklęto?
Dlaczego za wrogów wzięto?
Prawda z kłamstwem wygrała
Choć wiele lat na to czekała

Nad mogiłami unosi się mgła
Pamięć w naszych sercach trwa
W anonimowych grobach śpicie
Co o dzisiejszej Polsce myślicie?

Wasz Duch wznosi się daleko
Orzeł Polski wzbija się wysoko
Wszystko co zniszczył wróg
Pomaga odbudować Dobry Bóg

DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH’’

„PAMIĘĆ- TO NASZ OBOWIĄZEK”

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej, walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.

Ich domem był las, pieśnią – pieśń partyzancka, kiedy szli przez polskie wioski i miasteczka. Do końca wierzyli, że wolna Polska powróci. To dzięki nim, ich odwadze, dzięki uporowi, niezłomności, bohaterstwu, cierpieniu, śmierci, spełniło się marzenie o wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce, dla której i za którą przelewali krew.

Dziś uczniowie naszej szkoły złożyli im hołd . W szkole podjęto różnorodne akcję: odbył się konkurs plastyczny dla klas I – III. Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się:  Anna Piras i Nikola Duda, Wojciech Burkat  z klasy I a, Filip Kozak z I b oraz Bartosz Słopiecki i Tomasz Stępień ze Szkoły Podstawowej w Drugni,  Okazało się, że nasi uczniowie posiadają również dużą wiedzę o żołnierzach wyklętych. W konkursie historycznym na podium z klas IV – VI znaleźli się kolejno: Szymon Garlicki – kl. V a, Karolina Sadowska – kl. VI b, Maja Kwiecień – kl. IV b, a z klas VII – VIII  :Katarzyna Zajączkowska – VII a, Julia Stachaczek – VII a i Nina Miszczyk z kl. VII a.  Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki rzeczowe.

O godzinie 12. 00  w obecności Pana Burmistrza Pierzchnicy Stanisława Strąka, Pana Dyrektora Piotra Makucha oraz Pana Pawła Kulińskiego – nauczyciela historii w szkole w Drugni i reprezentantów uczniów tamtejszej szkoły, a przede wszystkim uczniów naszej społeczności rozpoczęła się akademia. Montaż słowno – muzyczny poświęcony pamięci Niezłomnym , przygotowany przez Panią Mariolę Radomską, Marzenę Wojtkowicz przeniósł nas w odległe czasy, często okrutne , gdzie ludzi młodych więziono, torturowano, skazywano na długoletnie więzienie lub karę śmierci. Nazywano ich polskimi bandytami, opluwano, podejmowano wiele działań, by prawda o nich i ich walce nigdy nie ujrzała światła dziennego. Tę trudną dla nas historię przedstawili w wierszach i piosence uczniowie naszej szkoły.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości i jej przeprowadzenie za tę niezwykłą lekcję historii.

                                                                                             Mariola Radomska