Konkurs Recytatorski w oddziałach przedszkolnych

15 marca 2018r. w oddziałach przedszkolnych odbył się finał V edycji Konkursu Recytatorskiego.  Za przygotowanie, przeprowadzenie i przebieg konkursu odpowiedzialne były: p. Janina Karasińska, p. Aldona Borek, p. Paulina Kalatura.

Cele konkursu to m.in.

– kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,

– popularyzacja literatury dziecięcej polskich autorów,

– umożliwienie dzieciom zaprezentowania swoich umiejętności

W tym roku dzieci miały do nauki jeden z wierszy Doroty Gellner lub  Wandy Chotomskiej. Były to:

Dla 3 i 4 – latków

Doroty Gellner:„Gruszka”, „Śniadanko baranka”

Wandy Chotomskiej: „ Odkurzacz”, „Rozmowa z myszką”

Dla 5 i 6 – latków

Doroty Gellner: „Przyjęcie”, „Pastereczka”, „Bosa osa”, „W ogródku”, „Szły raz myszy…”

Wandy Chotomskiej:„Obwarzanek”

W konkursie brały udział wszystkie dzieci z pięciu oddziałów przedszkolnych.

Pierwszy etap konkursu był przeprowadzony w swoich oddziałach – gdzie komisję stanowili wychowawca i drugi nauczyciel pracujący w oddziale. Zostało wyłonionych po 3 uczestników, którzy przeszli do kolejnego etapu konkursu.

W drugim  etapie konkursu  3 – osobowa komisja  konkursowa w składzie: p. Danuta Leszczyńska – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej,  p. Anetta Kułagowska – wychowawca oddziału I, p. Paulina Kalatura – wychowawca oddziału III wysłuchała uczestników i wyłoniła  „zwycięzców”  i „wyróżnionych”.

Oceniane kategorie to: stopień opanowania tekstu, poprawność i płynność recytacji oraz ogólny wyraz artystyczny.

Należy przyznać, że poziom prezentowanych przez dzieci był bardzo wysoki i Komisja nie miała łatwego zadania, aby podjąć decyzję. Po „burzliwych” obradach ogłosiła następujący wynik:

W grupie 3 – 4 –letnich:

I miejsce

Kwiecień Gracjan  (oddział I)

Piras Anna (oddział II)

II miejsce  – nie przyznano

III miejsce

Paszkowska Kornelia (oddział I)

Sot Julia (oddział II)

Wyróżnienie

Wójcik Piotr (oddział I)

W grupie dzieci 5 – 6 – letnich:

I miejsce

Krajewska Anna (oddział IV)

Kozłowska Iga (oddział IV)

Pasternak Bartosz (oddział V)

II miejsce

Kułagowski Natan (oddział III)

Bandura Izabela (oddział IV)

Manikowski Szymon (oddział III)

III miejsce

Duda Nikola (oddział II)

Kuzia Zuzanna (oddział III)

Wyróżnienia

Rękas Patrycja (oddział V)

Tkacz Natalia (oddział V)

Ponadto została powołana  5 – osobowa  komisja dziecięca w składzie: Kumur Kacper (oddział I), Amelia Ziembicka (oddział II), Mrówka Laura (oddział III), Wrona Anna (oddział IV), Pasternak Alicja (oddział V), której zadaniem było wyłonienie zdobywcy „Nagrody Publiczności” spośród wszystkich uczestników II etapu konkursu.

W tym roku laureatką została – Ania Krajewska (oddział IV)

Wszyscy laureaci i wyróżnieni otrzymali  pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i drobne upominki rzeczowe.   Dzieci z jury – upominki.

Na uwagę zasługuje bardzo dobre przygotowanie dzieci,  co jest zasługą rodziców i nauczycieli z poszczególnych oddziałów. Wszystkie pięknie zaprezentowały się, bardzo dobrze opanowały tekst i z właściwą sobie beztroską wystąpiły przed publicznością.

To był dzień pełen pozytywnych emocji i wrażeń. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wyniku i odwagi oraz życzymy dalszych sukcesów.

J. Karasińska