Mistrzostwa Powiatu Kieleckiego w Warcabach

29 lutego, w sobotę, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu Kieleckiego w Warcabach, które odbyły się w szkole podstawowej w Chmielniku.

Celem turnieju była popularyzacja warcabów wśród uczniów oraz wyłonienie mistrza powiatu kieleckiego. Uczestnicy biorąc udział w rozgrywkach rozwijali umiejętność myślenia strategicznego i logicznego. Zawody były przeprowadzone systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund (komputerowo). Partie rozgrywano z użyciem zegarów szachowych.

Turniej był przeprowadzony w 2 kategoriach wiekowych:  klasy I – IV oraz klasy V – VIII.

Z Pierzchnicy w każdej kategorii wystartowało po 4 uczestników. Najwyższą lokatę wśród uczniów z młodszej kategorii zajął Kacper Łuszczyński, plasując się na 10 miejscu spośród 24 zawodników. Oprócz Kacpra w zawodach uczestniczyli: Maja Ziembicka, Michał Piras i Mikołaj Rożkiewicz – wszyscy, to uczniowie klasy III a. W starszej kategorii wiekowej brało udział 27 graczy, najlepiej z naszej szkoły zaprezentował się Kacper Żyła zajmując 8 miejsce, za co w nagrodę otrzymał grę strategiczną. Pozostali zawodnicy, to: Magdalena Bandura, Jeremiasz Markiewicz i Piotr Szwarc – uczniowie klas piątych.  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

Udział w mistrzostwach  silnie zaangażował uczniów, dzięki czemu mogli oni poprawić zdolności koncentracyjne, umiejętność dłuższego skupiania uwagi na jednej czynności.

Również dzięki  uczestnictwu w rozgrywkach dzieci mogły odrobić cenną lekcję, mówiącą, że nie liczy się wygrana, lecz dobra zabawa. Każdy lubi wygrywać, co przynosi ogromną satysfakcję, ale nie to jest zawsze najważniejsze. Częściej liczy się pokonywanie przeszkód i wyzwań, jakie stawia przed nami gra. Gry planszowe uczą nas także zasad zdrowej rywalizacji, która nie jest pozbawiona szacunku do naszego rywala.

Monika Drapejkowska