Ósmoklasiści w kinie i na spektaklu teatralnym

15 grudnia  2023 r. – piątek – okazał się dniem obfitującym w miłe przeżycia dla uczniów klas ósmych, gdyż wybrali się oni do kieleckiego kina, a także obejrzeli spektakl pt. „Balladyna”.

O godzinie ósmej wychowankowie podzieleni już się na dwie grupy udali się do sal kinowych. Chętni uczniowie obejrzeli epicki dramat historyczny wyreżyserowany i wyprodukowany przez Ridleya Scotta pt. „Napoleon”. Przedstawiał on drogę do władzy nad Europą francuskiego cesarza widzianą przez pryzmat jego związku z cesarzową Józefiną. W filmie nie zabrakło widowiskowych scen wojennych, co bardzo podobało się widzom. Natomiast druga grupa ósmoklasistów wybrała się na komedię romantyczną pt. „Uwierz w Mikołaja”, w którym jedna z głównych bohaterek Agnieszka na swojej drodze spotkała Świętego Mikołaja. Ponadto pięcioletnia Zosia wraz ze swoją mamą, mimo kiepskiej sytuacji rodzinnej i finansowej, próbowały przygotować tradycyjną rodzinną wigilię. Na szczęście nad wszystkim czuwał Robert – pełniący służbę w Święta – samotny policjant, który z czystej potrzeby serca chciał im pomóc. Boże Narodzenie ze swoją byłą żoną również chciał spędzić pewien mężczyzna. Jednak dawna jego ukochana była bardzo zajęta, ponieważ sprawowała opiekę nad zwariowanymi pensjonariuszami domu opieki „Happy End”. Dzięki zabawnym sytuacjom i tekstom starszych ludzi na sali było słychać śmiech.

Kolejno ósmoklasiści obejrzeli sceniczną adaptację dzieła Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna” zaprezentowaną przez krakowskich aktorów, którzy wiernie oryginałowi oddali tragiczne losy bohaterów – Aliny, Balladyny, Wdowy, Kirkora, Kostryna. Na sześćdziesiąt pięć minut przenieśliśmy się w prasłowiańskie czasy i towarzyszyliśmy bohaterom w czasie ich fatalnych decyzji,  konfliktów wewnętrznych, które doprowadziły do lawiny tragicznych wydarzeń. Widowisko dobrze współgrało z muzyką, która efektownie podkreślała wielofunkcyjność i emocjonalność akcji. Klasyczne kostiumy, scenografia i kreacje aktorskie – wszystko razem składało się na trzymający w napięciu spektakl o pragnieniu władzy, namiętności, niekończącej się walce dobra ze złem. Wychowankowie dzięki obcowaniu z żywym słowem mieli możliwość podniesienia kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki, krzewienia kultury i estetyki żywego słowa, uwrażliwienia na piękno języka, a także spojrzenia na sztukę nie tylko jako na inscenizację szkolnej lektury, ale również zastanowienia się nad współczesnym światem oraz jego wartościami.

Zatem warto było wyrwać się ze szkolnych ławek, by obejrzeć film i spektakl!

                                                                                                                  Opiekunowie wyjazdu