Shrek – baśń o tolerancji

17 lutego 2020 roku uczniowie klas III i II z wychowawcami wyruszyli na spotkanie ze Shrekiem bohaterem baśni o tolerancji wykonaniu aktorów TEATRU ALERT we Wrocławiu.
W tej bajce nic nie jest normalne, klasyczne i schematyczne, gdyż sama rodzina, w której na świat przychodzi Shrek, nie jest rodziną typową. Odpychające ogry, które nie znają zasad savoir vivre, a ich przyzwyczajenia mogą powodować gęsią skórkę u wrażliwszych obserwatorów. Czy jednak kąpiel w błocie zamiast w wodzie, przysmaki z dżdżownic i zielony kolor skóry jest istotą tej „egzotycznej” rodziny? Jeśli nie damy się zwieźć temu co powierzchowne, ujrzymy piękną rodzinę, która darzy się szacunkiem, miłością i zawsze może na siebie liczyć. Z pomocą zabawnego i uroczego w swym nieokrzesaniu ogra,  dzieci ujrzały, że świat jest ciekawy i piękny w swej różnorodności, że nie należy się przed nim zamykać, ale poznawać go, bo dzięki temu staniemy się wewnętrznie bogatsi. Bohaterowie, których Shrek spotyka podczas swojej wędrówki, również okazują się być inni, niż wydaje nam się na początku. Babcia Jadzia, wbrew pozorom wcale nie jest dobrotliwą staruszką – coś ku przestrodze. Wilk z bajki o Czerwonym Kapturku wcale nie jest taki straszny – nie oceniajmy więc wszystkich, na podstawie czynów jednego. Nawet sam Czerwony Kapturek nas zaskoczy, nie mówiąc już o wyjątkowo dużo gadającym Ośle. Będzie też Bajarz, który na naszych oczach snuje opowieść, zabierając widzów w niezwykły świat fantazji.
Co łączy naszych bohaterów „wyjętych” z różnych bajek? Otóż poważny problem, z którym trudno sobie poradzić – żaden z nich nie akceptuje siebie samego. Jak mają się tego nauczyć, skoro z powodu przyzwyczajeń i stereotypów nie toleruje ich nikt inny? Czy w ogóle może się to udać? Zanim zrozumieją, że w przyjaźni tkwi siła, a wzajemna akceptacja jest kluczem do szczęścia, przeżyją wiele niebezpiecznych, ale też pasjonujących przygód. Czyhać też na nich będzie na wskroś zła czarownica, która … ma taki sam problem, jak reszta bohaterów – nie akceptuje siebie, nie mogąc się pogodzić z upływem czasu i poważnymi ubytkami w urodzie. Ale czy wiedźma będzie szczęśliwa, jeśli osiągnie swój cel.

Mariola Ksel

Paulina Kalatuta