Spotkanie autorskie z p. Zbigniewem Masternakiem

Dnia 3 grudnia 2013r. o godzinie 9:00 uczniowie klas I gimnazjum spotkali się z pisarzem – Zbigniewem Masternakiem. Spotkanie zostało zorganizowane przez Publiczną Bibliotekę w Pierzchnicy i tam też się odbyło. Pan Masternak opowiadał uczniom o swoim życiu  i karierze zawodowej.

Pan Zbigniew pochodzi ze wsi Piórków w Górach Świętokrzyskich. Pierwsze opowiadania zaczął pisać już w wieku 7 lat. W 1997r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. B. Głowackiego w Opatowie ze średnią 5.70. Pisał artykuły do gazety o nazwie „Słowo Ludu”. Studiował prawo na UMCS w Lublinie i polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim, lecz żadnego z tych kierunków nie ukończył.       W 2009 ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej.

Zadebiutował w 2000 na łamach „Twórczości” dwoma opowiadaniami – Niech żyje wolność i Posąg Emeryka. W 2006 ukazał się jego debiut książkowy – powieść Niech żyje wolność oraz druga powieść pt. Chmurołap. Natomiast w 2008 ukazała się trzecia jego książka  – Scyzoryk. Trzy pierwsze księgi Chmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk tworzą wieloczęściowy autobiograficzny cykl pt. Księstwo. Autor zamierza go kontynuować, pisząc kolejne księgi, w których to chce zawrzeć całe swoje życie od dzieciństwa aż po śmierć. Na podstawie powyższego cyklu został nakręcony film pod tożsamym tytułem, którego fragmenty gimnazjaliści mieli przyjemność obejrzeć na owym spotkaniu.

Jego powieści i opowiadania tłumaczone były na wiele języków, między innymi na język wietnamski, mongolski, macedoński, ukraiński, niemiecki i włoski.

Zbigniew Masternak to nie tylko pisarz, ale też scenarzysta – napisał scenariusz filmowy pt. Jezus na prezydenta!.

W życiu tego młodego pisarza miał miejsce również epizod sportowy. Pan Zbigniew jest pasjonatem  futbolu i na tym polu osiągał znaczące sukcesy. Obecnie jest kapitanem Reprezentacji Polskich Pisarzy w Piłce Nożnej  zespołu BKS Roztocze Krasnobród.

Ponadto zajmuje się fotografią, pisze scenariusze filmów edukacyjnych dla dzieci. Od 2013 roku drukuje felietony i reportaże               w miesięczniku „Rolnik Spółdzielca”. Współpracuje z portalem „sztukapilki.pl”.

Życie pana Zbigniewa jest  barwne i interesujące i tak też  o sobie opowiadał. Spotkanie przebiegało w bardzo sympatycznej atmosferze i zapewne na długo pozostanie w pamięci młodzieży.

Sylwia Bochenek