Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej  ustanowiony przez Światową Federację Dentystyczną (FDI) . To kulminacja całorocznej kampanii, poświęconej zwiększaniu świadomości na temat prewencji i kontroli chorób jamy ustnej. Uświadamia dorosłych i dzieci o dobrych nawykach dotyczących higieny jamy ustnej i dowodzi, jak jest to ważne dla zdrowia i ogólnego samopoczucia. Pokazuje również globalny wpływ opieki stomatologicznej w wymiarze socjalnym i ekonomicznym.

W naszej szkole także pamiętaliśmy o tym ważnym zagadnieniu. W związku z tym zaprosiliśmy p. stomatolog Anetę Słopiecką oraz asystentkę stomatologiczną Anetę Marczakowską na spotkanie z dziećmi i młodzieżą .

Prelekcje p. stomatolog pod hasłem : ,, Dbając o zęby – dbasz o swoje zdrowie’’ zostały przeprowadzone dla dwóch  grup :

  • uczniowie klas IV – VI
  • uczniowie klas VII i oddziałów gimnazjalnych II

Prelekcja p. stomatolog była prowadzona z wykorzystaniem prezentacji oraz filmu.

Celem wizyty była pogadanka na temat ważności i konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych.

Pani Aneta w ciekawy sposób przedstawiła  sposób dbania o piękny i zdrowy uśmiech. Dzieci i młodzież  dowiedziały się, jak powstaje próchnica i co sprzyja jej rozwojowi, jak prawidłowo należy  czyścić zęby i dlaczego warto systematycznie chodzić do dentysty. Pani stomatolog podkreśliła , że próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie. Według danych FDI 90% populacji zmaga się z problemami dotyczącymi jamy ustnej. Próchnica wywołana jest przez drobnoustroje, które przenoszą się z zęba na ząb. Choroba próchnicowa zębów jest chorobą zakaźną i jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych polskich dzieci. Wpływa na cały organizm i przyczynia się do poważnego pogorszenia stanu zdrowia. Przyczynami chorób ogólnoustrojowych, które w pewnych wypadkach bywają zagrożeniem nawet dla życia, mogą być choroby zębów oraz zaburzenia w ich wyrzynaniu czy w rozwoju, schorzenia tkanek przyzębia, wady zgryzu, choroby śluzówki jamy ustnej, schorzenia migdałków oraz jam obocznych nosa.

                                                                                                                 Zespół Wychowawczo – Profilaktyczny