Wycieczka do krainy bajek

25 kwietnia i 9 maja 2015r. w ramach projektu ,,Wiedza naszym kapitałem’’ uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wybrali się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Po założeniu na stopy czerwonych, krasnoludkowych  butków,  pod kierunkiem przewodników – bajkowych postaci,  dzieci rozpoczęły zwiedzanie bajkowych krain. Przechodząc przez ,,Mysią norkę’’ trafiły do sali, gdzie na telebimie przyjeżdżał obok nich pociągiem sam Koziołek Matołek. Następnie odgadywały do kogo należało np: ziarnko grochu, strój księżniczki, pantofelek czy czarodziejskie zwierciadło. Atrakcją była interaktywna zabawa polegająca na doprowadzeniu bajkowej postaci do kraju, z którego się wywodzi. Po wykonaniu zadania dzieci wsiadły do kolorowego pociągu, który zawiózł je do zaczarowanego ogrodu. Tu podziwiały wysokie kwiaty i paprocie. Siedziały w kielichach, słuchały bajek, po czym na czworakach  przechodziły przez wnętrze czarodziejskiego pniaka. Idąc dalej, po warunkiem udzielenia poprawnej odpowiedzi na pytania przewodnika pokonywały kolejne schodki szachowej wieży, która prowadziła do  zaczarowanej ściany. Były w niej szufladki, schowki  i okienka. Zaciekawione otwierały kolejne drzwiczki, za którymi  widniały książeczki  i rekwizyty bajkowych bohaterów. Przechodząc dalej, w towarzystwie pluszowych maskotek  i olbrzymiego Koziołka Matołka obejrzały o nim animowaną bajkę. Następnie pokonując kolejne schody i przechodząc przez kurtynę z pary wodnej dotarły do tzw. Skarbnicy Bajek. W zaklętych, szklanych kulach zobaczyły kolejne, bajkowe postacie. Dzieci bez trudu rozpoznały i podawały tytuły bajek, z których pochodziły. Po wyczerpującej, pełnej wrażeń i emocji wędrówce dotarły do sali kinowej, w której odpoczywały oglądając śmieszny film pt.,, Alvin i wiewiórki’’. Na zakończenie zwiedzania udały się na ruchowe, warsztaty animacyjne. Ćwiczyły siłę głosu, tańczyły, rzucały piłeczkami, rywalizowały ze sobą, a jednocześnie świetnie się bawiły i integrowały. Po  tak dużej dawce emocji i wrażeń, w oczekiwaniu na obiad dzieci relaksowały się w znajdującym się obok budynku ogrodzie tematycznym. Tu zobaczyły płynący strumień, który poruszał ogromne, młyńskie koło, ciekawe altanki, bajkowe figurki, amfiteatr nad stawem i plac zabaw z huśtawkami, drabinkami i grę ,,Kółko i krzyżyk’’. Tak, podróż do świata bajek dobiegła końca. Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Pierzchnicy.  To była udana i bardzo ciekawa wycieczka, która dostarczyła wszystkim uczestnikom wielu nowych wrażeń i radości.

B. Miszczyk