Wycieczka klas szóstych Chęciny – Kielce

Wyruszamy spod szkoły o godz. 9.00 w grupie liczącej 28 uczniów ( nie jadą z nami Jurek, Kuba M. i Kuba Sz.) i 2 opiekunów.

Pierwszy nasz przystanek: Jaskinia „Raj” – jedna z najbardziej znanych  atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich     i jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju, która zachwyciła nas bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia wystawy muzealnej, szczątków prehistorycznych zwierząt i narzędzi pracy człowieka neandertalskiego, a następnie poprzez sztuczną sztolnię o długości 21 metrów weszliśmy do jaskini. Tutaj zachwyciły nas ogromne głazy pokryte naciekami, jeziorka i skamieniałości koralowców.

Drugi nasz przystanek: CENTRUM NEANDERTALCZYKA –  wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki, które pozwoliło nam poznać swoje korzenie, a przez to zrozumieć otaczający nas świat. Na wystawie mogliśmy zobaczyć: naturalnych rozmiarów replikę mamuta (skala 1:1) mierzącą 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości, multimedialne prezentacje i filmy udostępnione dzięki DISCOVERY, repliki czaszek ludzi pierwotnych, hologram 3D czaszki neandertalczyka oraz inscenizację polowań i życia codziennego. Mogliśmy również zmierzyć się z niedźwiedziem jaskiniowym oraz do zapolować na pamiątki w sklepiku. Dowiedzieliśmy się, że życie w epoce lodowcowej nie było łatwe, ale neandertalczycy byli świetnie przystosowani do zimnego klimatu i niebezpieczeństw świata sprzed tysięcy lat.

Trzeci nasz przystanek: Rezerwat Kadzielnia – kamieniołom na Kadzielni istniejący od XVII w. dostarczał surowca m. in. do wypalania wapna. Wydobycie surowca skalnego stało się przyczyną powstania głębokiego wyrobiska, na najniższym poziomie zalewanego wodami podziemnymi. Dziś Kadzielnia jako efekt trwającej 200 lat działalności górniczej jest terenem niezwykle atrakcyjnym pod względem naukowym, dydaktycznym i krajobrazowym.

W 1962 roku, w części kamieniołomu powstał ścisły rezerwat przyrody nieożywionej. Wzgórze zbudowane jest głównie z wapienia skalistego związanego z dawną płycizną węglanową i zawierającego szczątki fauny morskiej Wapienne podłoże rezerwatu Kadzielnia jest także stanowiskiem występowania wielu rzadkich i chronionych gatunków roślinności wapiennolubnej, natomiast w jaskiniach występują cenne gatunki nietoperzy i pająków. U stóp ściany skalnej powstał park rekreacyjny z oddanym w 1971 r. do użytku amfiteatrem, zmodernizowany w 2010 r.

Teren Kadzielni jest jednym z najbardziej znanych obszarów jaskiniowych, czyli krasowych w Górach Świętokrzyskich, występuję tu 25 jaskiń i schronisk skalnych. Od 2004 prowadzono prace nad udostępnieniem dla turystów kilku tutejszych jaskiń. W wyniku wspominanych działań połączono trzy jaskinie: Jaskinie Odkrywców, Prochownię i Szczelinę na Kadzielni.

Czwarty nasz przystanek Energetyczne Centrum Nauki – 90 minut  świetnej zabawy i eksperymentów. Dzisiaj jest Dzień Techniczno-Konstrukcyjny. My uczestniczymy w warsztatach pt. Fenomen makaronu. Czy spaghetti jest kruche, włos łamliwy, a papier cienki i delikatny? Nic bardziej mylnego! Jeden włos może utrzymać ciężarek o wadze 150 gramów!!! Samodzielnie mogliśmy zaprojektować konstrukcję mostu, wybudować go i poddać próbie wytrzymałościowej! Nasze mosty wytrzymały bardzo dużo.

Piąty nasz przystanek: kino Helios – 96 minut spotkania z Fay Wishbone, zwyczajną, nieco zbuntowaną nastolatką, której młodszy brat Max z racji nieprzeciętnej inteligencji ma na pieńku ze szkolnymi łobuzami. Rodzice ich natomiast są tak zapracowani, że ledwie znajdują czas na życie rodzinne. Pewnego dnia Fay zabiera wszystkich Wishbone’ów na bal przebierańców. Sama przebiera się za mumię, jej brat za wilkołaka, mama za wampirzycę, a tata za samego Frankensteina. Zabawa jest przednia, aż do chwili, gdy okazuje się, iż na skutek klątwy ich przebrania przestały być tylko żartem, a stały się rzeczywistością. Co się dalej stało? Musicie sami zobaczyć.

Godz. 20.00 zajeżdżamy pod szkołę, skąd odbierają nas Rodzice. Do zobaczenia na następnej wycieczce……..

Uczniowie klasy szóstej