Wycieczka klas trzecich gimnazjum

W dniu 21 kwietnia  31 uczniów pod opieką p. Anny Skuzy, p. Moniki Drapejkowskiej i p. Barbary Walkowicz- Sikory udało się na wycieczkę do Tarnowskich Gór i Radzionkowa.

Wyjechaliśmy o godz. 6.00 i po 3,5 godzinach jazdy byliśmy na miejscu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Sztolni Czarnego Pstrąga. Jest to 600 – metrowy odcinek sztolni odwadniającej kopalnię  ołowiowo-srebrową. Pod opieką przewodnika zeszliśmy na głębokość 20m pod ziemię i ten odcinek przepłynęliśmy łodziami od sztolni „ Ewa” do sztolni „ Sylwester” , która znajduje się na głębokości 30m pod ziemią. Przez cały czas przepływu pan przewodnik opowiadał nam historię Sztolni Czarnego Pstrąga.

Następny etap naszej wycieczki to zwiedzanie kopalni srebra. Po krótkiej prelekcji na temat „ jak rozpoczęła się przygoda ze srebrem na ziemiach Tarnowskich Gór” zjechaliśmy windą na głębokość 40m po ziemię. Tam rozpoczęliśmy zwiedzanie.  Przemieszczając się podziemnymi korytarzami uczniowie poznawali historię prac tutejszych gwarków, historię nazw powstałych wyrobisk, a także warunki pracy tamtejszych ludzi. Następnie przepłynęliśmy łodziami odcinek 270 m.

Pomimo chłodu panującego w podziemiach wszyscy w dobrych humorach udaliśmy do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Swoją wizytę w muzeum uczniowie rozpoczęli od zrobienia własnych plecionek z ciasta chlebowego, które następnie znalazły się w piecu. Wszyscy natomiast  udaliśmy się na zwiedzanie muzeum. Z ogromnym zaciekawieniem uczniowie oglądali zgromadzone tam przyrządy , które kiedyś służyły ludziom ( np. jak wyglądały pralki , lodówki, filiżanki i wiele ciekawych innych przyrządów). Obejrzeliśmy film „ Jak powstaje chleb?”. Następnie pan przewodnik przedstawił nam historię nauki w klasie szkolnej, a także podkreślił rolę chleba w naszym życiu. Na zakończenie każdy z uczestników wycieczki zabrał sobie swój zrobiony na wstępie wypiek i z apetytem skonsumował ten świeżuteńki wyrób własny.

Po wyczerpującym dniu, ale pełnym miłych wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną. Do Pierzchnicy przybyliśmy około godz. 20.00

 Organizator wycieczki

 Barbara Walkowicz – Sikora