Wycieczka w Góry Świętokrzyskie klas szóstych

16 czerwca szóstoklasiści z wychowawcami i p. Agnieszką Wójcik wybrali się na wycieczkę by zdobyć drugi co do wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich – Święty Krzyż (Łysiec, Łysa Góra). Wybrali najpopularniejszą trasę na Łysą Górę, prowadzącą z Nowej Słupi, spod pomnika pielgrzyma Emeryka oznaczoną niebieskim szlakiem nazywanym „Drogą Królewską”. Po drodze mijali stacje Drogi Krzyżowej, resztki wału pogańskiego i okazałe drzewa. Po dotarciu do celu uczniowie zwiedzili klasztor Benedyktynów z Sanktuarium Świętego Krzyża i Bazyliką Świętej Trójcy, krypty klasztorne, Muzeum Klasztorne i Muzeum Misyjne oraz Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jednak największym wyzwaniem było wejście na kościelną wieżę widokową. Na taras wiodło aż 112 schodów, ale ich pokonanie zapewniło niezapomniane widoki. Ostatnim punktem wycieczki była platforma widokowa, z której można było podziwiać gołoborze, piękną panoramę oraz pogański wał kultowy, który tysiąc lat temu otaczał całą Łysą Górę. Do autokaru, który czekał w Hucie Szklanej, uczniowie zeszli czerwonym szlakiem, drogą asfaltową i stamtąd udali się pod szkołę w Pierzchnicy.

Po tak długim czasie nauki zdalnej, kiedy aktywność fizyczna u większości została znacznie ograniczona, rajd pieszy po Górach Świętokrzyskich był doskonałą formą aktywnego wypoczynku i możliwością odbudowania relacji w zespołach klasowych.

Szóstoklasiści.