Harcerski rajd św. Jerzego

Dzień 23 kwietnia jest obchodzony przez środowiska harcerskie jako Dzień św. Jerzego – patrona całego światowego skautingu. Z tej okazji gromady zuchowe oraz drużyny harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze biorą udział w na Rajdzie św. Jerzego.Również hufiec Kielce – Powiat przygotował imprezę, w której zuchy i harcerze z naszej szkoły uczestniczyły. Trasa, którą należało pokonać, to Łączna – Michniów – Łączna. Cele rajdu to poznanie przez uczestników sylwetki patrona harcerzy – Św. Jerzego, rozbudzanie patriotyzmu, pielęgnowanie przeszłości narodu polskiego wśród dzieci i młodzieży, zapoznanie harcerzy z walorami turystycznymi i przyrodniczymi gminy Łączna oraz integracja środowisk harcerskich hufca Kielce – Powiat.

Rajd miał charakter rywalizacji – na trasie czekały  na nas zadania specjalne. Jednym z punktów rajdu było muzeum martyrologii zlokalizowane w Michniowie, upamiętniające martyrologię polskich wsi podczas II wojny światowej. Tam uczestniczyliśmy w krótkim wykładzie historycznym, obejrzeliśmy film i złożyliśmy znicze przy mogile ofiar pacyfikacji oraz pomniku – „Pieta Michniowska”. Jednak najwięcej emocji i trudności wzbudziło pokonanie wyznaczonego odcinka na terenie rezerwatu leśnego „Kamień Michniowski”. Tam na dużej wysokości nad skałkami rozciągnięte były liny, po których należało przejść. Naszą drużynę reprezentowały Asia i Emilka, dziewczęta wykonały to zadanie perfekcyjnie, zdobywając maksymalną liczbę punktów.

Na zakończenie rajdu otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom i znaczek okolicznościowy.

Przygotowano dla nas także poczęstunek: kiełbaskę, soczek i słodki wafelek.

Do Pierzchnicy dotarliśmy na godzinę 16. Przez całą drogę powrotną dzieliliśmy się wrażeniami z wyjazdu, który jednogłośnie uznaliśmy za bardzo udany. Wspaniałą atmosferę na rajdzie tworzyła przygoda, obrzędowość, kontakt z przyrodą. Dzięki towarzyszącym emocjom harcerskie przeżycia zostaną w pamięci na długo.

Zuchy i harcerze z ZS w Pierzchnicy